K E L P I E   divadlo na koních

Název KELPIE si naše skupina vybrala podle nadpřirozené bytosti z keltské mytologie, která má nejčastěji podobu koně s rybím ocasem. Na tuto podobu láká lidi do vody, kde je utopí. Podobně chceme i my lákat diváky, které "utopíme" v našich příbězích.Krysař 2017 

První zrealizované divadlo na koníchPrvní Svatomartinský průvod 2017

První Svatomartinský průvod, který jsme zrealizovali ve spolupráci s obcí Milešov a JK Dick LipíKrysař  2018
Svatomartinský průvod 2018


Johanka z Arku 2019

Zbrusu nové představení pro sezónu 2019. PREMIÉRA v pátek 26.7.2019 od 20.30 !!!!


Johanka z Arku je zbrusu nové představení pro rok 2019. V říjnu 2018 vznikl nápad a od té doby byla práce na představení v plném proudu. Od října do prosince jsme hledali tu správnou hudbu a vymýšleli jak a do kolika scén nacpat celý příběh. Když jsme měli jasno, začali se psát voice overy. Týden co týden jsme se s tvůrčím týmem scházeli a ladili texty, namlouvali je pro cvičné účely a frázovali na hudbu. Od prosince jsme vyráběli štíty, tvořili šablony pro francouzské a anglické erby. V únoru se sešly naše kostymérky, aby převzaly návrhy kostýmů a začaly je uvádět do reality. V tu dobu jsme také rozdali scénáře a proběhla první zkouška "na sucho". Prozatím jen na zhruba třetinovém prostoru a rodinní příslušníci, kteří ochotně vozili naše nezletilé herce na zkoušky pochybovačně hleděli jak obíháme po místnosti a máváme štíty, kroutíme se v záchvatech smíchu a vůůbec nemohli uvěřit cože to vlastně provádíme :). V březnu jsme vyšli s Johankou na světlo a na jízdárnu a pomalu začali přenášet do prostoru co jsme v zimě vymysleli v tělocvičně. A nebylo to vůbec snadné. Čas uvnitř a na malé ploše plyne úplně jinak než venku "před diváky". Přišel duben, čas vyskočit do sedel a koně začali na střídačku kulhat. Občas jsme museli zkoušku zrušit a místo ní se věnovat tvorbě kostýmů a rekvizit, občas si opěšalý  jezdec zkoušku odběhal po vlastních nohou, aby ostatní nesedlali zbytečně. Bylo to náročné a čas nekompromisně letěl vpřed. Začátkem května bylo naprosto jasné, že termín premiéry původně plánovaný na začátek prázdnin bude třeba posunout. Koně ani my jsme nebyli připraveni, zbývalo vyrobit kulisy Domrém a Orleánu a také vymyslet JAK je uděláme, aby nám během scén neshořely a zároveň, aby se s nimi dalo dobře a rychle manipulovat. Koncem června si Johanka mladší zlomila nohu a jeden z koní byl dlouhodobě indisponován. Třináct dní před premiérou nám tedy chyběla jedna hlavní postava a té druhé chyběl kůň, jehož role v představení byla nepostradatelná. Trn z paty nám nakonec vytrhla bývala členka naší JS, která nám zapůjčila svoji úžasnou kobylku, jež byla schopna se okamžitě zapojit do rozjetého projektu. Problém s mladší chromou Johankou vyřešilo další malé posunutí termínu premiéry. První velká kostýmovka čtrnáct dní před premiérou, dopadla katastrofálně, nic nefungovalo jak mělo, koně se báli světel, která vinou filtrů vrhala příliš ostré stíny, nestíhali jsme se převlékat ani přesedlávat, hudba na scéně nám utíkala rychlostí vlaku. Z této zkoušky jsme se vlekli jako zbití psi. Zkrátka Johanka důkladně otestovala naše schopnosti a naše nadšení a vyžádala si naprostou oddanost celého týmu, ale my jsme vytrvali a 26.7.2019 ji uvedli před zaplněnou tribunu. Ale ten pocit, kdy publikum tleská při obzvlášť výrazných scénách, kdy v emotivních okamžicích pláče a nakonec nás odmění bouřlivým potleskem, to vše ukazuje, že naše práce nebyla zbytečná. A to nás baví :)! Děkujeme!!!  


Svatomartinský průvod 2019

Johanka z Arku 2020 - malá ukázka


Krysař 2021

V tomto roce jsme se rozhodli "oprášit" představení se kterým jsme před lety začínali. Původním plánem byl sice rok 2020, ale kvůli pandemii koronaviru jsme reprízovali Johanku a Krysař si musel ještě rok počkat. 

Náš soubor se zásadním způsobem rozrostl a během let se postupně začaly zvedat i naše nároky na kvalitu představení, kulisy, kostýmy a herecké výkony. V roce 2020 se nám podařilo zahájit spolupráci s Janou Čermákovou, herečkou z Vinohradského divadla, která se ujala finální choreografie v nově nastudovaném představení. V roce 2021 se k ní přidal i její manžel, profesionální tanečník a choreograf z pražské Laterny Magiky, Patrik Čermák, a díky jejich práci se Krysař vyšvihnul opět o úroveň výš, byť nikdo z nás není profesionální tanečník a převážná většina souboru nepatří ani k profesionálním hercům. Další významnou posilou v našem týmu byla rovněž profesionální herečka Šárka Vaculíková, která se ujala role externího spolupracovníka a pohybového poradce. Její zkušenosti z divadelního jeviště, stejně jako ochota kdykoli s čímkoli pomoci nebo alternovat nám velice pomohla. 

Krysař tak získal úplně nový kabát, byl prodloužen o šest scén a celková délka představení trvá přibližně hodinu oproti původním třiceti minutám. Změnily se také kostýmy, byla doplněna nová hudba i voice over, uvidíte několik nových jezdců a velkým překvapením pro diváka jistě bude finální taneční scéna, kdy uvidí na jevišti celý soubor včetně našich dětských herců a koní ve velké společné choreografii. A nebyla by to JS KELPIE, abyste se neohřáli u pořádné dávky ohňů :)! 


Krysař v Zeměráji 2021

Představení v Zeměráji se povedlo na jedničku! Přestože přes okolní vesnice se hnala bouřka, lijavec a psí počasí, areálu Zeměráje se vše jako zázrakem vyhnulo! Ačkoli kolem šesté hodiny se nad námi hrozivě zatáhlo, zdvihl se vítr a blesky šlehaly nad lesem, zůstalo jen u hrozeb a mrazení v zádech. Před sedmou nám sice spadlo několik kapek, ale byl to jen takový sporadický deštíček pro štěstí. Zahájení představení nám doprovázel, jako již tradičně, nádherný rudý soumrak. Oheň hořel jak měl, vše bylo na svých místech a tribuna byla plná diváků, kteří dorazili v plném počtu i přes hrozící nepřízeň počasí. Na "naše" diváky je zkrátka spoleh a proto nás tak baví pro ně hrát ! Jedinou nevýhodou byl proklatě kluzký povrch a hlavně jezdci se museli zatraceně soustředit, aby koním nezpůsobili žádné zranění na mokré a kluzké trávě. Bylo to naše úplně první zájezdové představení se všemi výhodami, nevýhodami i nejistotou nového nevyzkoušeného prostředí. Ale naši koně nezklamali a po vesničce se pohybovali s jistotou domorodců . Obrovské díky patří vedení a celému osazenstvu Zeměráje, kteří nám nejen umožnili zahrát si v tak nádherných kulisách, jakými jejich vesnička bezpochyby je, ale také nám z plných sil pomáhali s přípravami, byli vstřícní a milí a my se tak cítili jako doma. Letošní divadelní sezona byla důstojně ukončena naší velikou premiérou a my děkujeme všem, kteří se na ní podíleli! Za nádherné fotky a souhlas k jejich uveřejnění děkujeme naší divačce Lucii Samohýlové https://lucisamohylova.cz/!


Svatomartinský průvod 2021


Příprava koní na ruchy

Naší další aktivitou je příprava koní na ruchy. Účastní se jí jak naši koně, v rámci přípravy na vystoupení, tak i koně jiných jezdců, kteří mají zájem navyknout své koně na situace, které je mohou potkat v terénu nebo na závodech a zároveň s nimi procvičit práci ze země a upevnit vztah se svým koněm.