K E L P I E - divadlo na koních

O JS Kelpie

Naše jezdecká skupina vznikla víceméně náhodou v roce 2017. Naši jezdci se věnovali ježdění v dámském sedle, někteří se zúčastňovali historických průvodů a městských slavností, jiní se věnují převážně parkurovému ježdění, v našich řadách jsou i divadelní herci a všechny nás spojuje láska ke koním a nevšední práci s nimi. Zpočátku jsme si zkoušeli projíždění ohněm jen tak pro zábavu, abychom viděli, co všechno jsou naši koně ochotni s námi podstoupit, trocha adrenalinu a něčeho nového k běžné jízdárenské práci. Postupem času nás napadlo zkusit secvičit nějaké "představení". A tehdy přišel nápad nazkoušet Krysaře. Téma je to dostatečně známé a temné, abychom ho nemuseli divákům zdlouhavě vysvětlovat a dostatečně mohli využít koně, oheň, bubny, prapory a další zajímavé efekty. V květnu přišel nápad, v červnu jsme začali vymýšlet scénu, hledat hudbu a ze zásob vyhrabávat kostýmy a červenci jsme již uváděli první "představení". První rok to byl spíš jen takový nácvik, oťukávání terénu, zjišťování vlastních možností a vlastně i formování našeho "divadelního" ansámblu. Hráli jsme pro účastníky letních koňských táborů a na základě jejich připomínek jsme pak pilovali a ladili naše představení k dokonalosti. Za první léto jsme vystupovali dvakrát.¨ 

Na podzim stejného roku přišel nápad dát dohromady Svatomartinský průvod. Byl to další test pro nás a naše koně, jak budou reagovat na jiné prostředí, dav lidí a nečekané ruchy. Postupně jsme dávali dohromady kostýmy a rekvizity. V průvodu šli krom římských vojáků, se Svatým Martinem v čele, pekařky s vozíkem svatomartinských koláčků, husopasky s tradiční martinskou husou, všemožní "otrhanci" a další a další nadšenci, kteří svou účastí podpořili naši akci. V 11 hod. a 11 min. byla slavnostně, za zvuku zvonů z místního kostela, otevřena lahev svatomartinského vína, kterou před tím symbolicky požehnal pan farář. Průvod jsme připravili ve spolupráci s obcí Milešov a JK Dick Lipí, naší domácí stájí. 

Během zimy 2018 jsme dali Krysaři nový kabát, vylepšili kostýmy i efekty a v červenci ho uvedli na scénu, tentokráte už za drobný poplatek. Představení mělo velký úspěch a na další reprízu jsme již museli provádět rezervace míst k sezení. Během léta jsme Krysaře uvedli čtyřikrát a v září jsme pro velký ohlas přidávali ještě jedno bonusové představení. 

Listopad 2018 byl opět ve znamení Svatomartinského průvodu, který rok od roku vylepšujeme, jak počtem koní, tak i doprovodným programem. 

Od listopadu 2018 jsme připravovali představení Johanka z Arku, které jsme uvedli slavnostní premiérou 26.7.2019. Johanka byla opravdu velkou výzvou. Úspěch u diváků a vyprodaná tribuna je nám důkazem, že se nám podařilo vytvořit pěknou podívanou.

Pro sezónu 2020 jsme poctivě chystali nově nastudovaného Krysaře se kterým jsem před pár lety vstupovali na scénu. Ač mělo jít původně jen o malinko upravenou verzi pro větší počet herců, vše se nějak zvrhlo, páni tvůrci se do toho opřeli a vzniklo fungl nové představení, rozšířené o několik scén, s novými kostýmy, propracovanějšími scénami i kulisami. Délka představení se nám z původních 30 minut protáhla na rovnou hodinu, ke spolupráci na tanečních scénách a choreografii byla přizvána úžasná mladá herečka z Divadla na Vinohradech Jana Čermáková, jejíž hlas už znáte jako hlas Johančin.

Zapracovali jsme také na kvalitě plakátů a programů, které se již vzhledem a obsahem vyrovnají těm divadelním. Od září 2019 jsme v plné práci, píšeme scénáře, hledáme hudbu, navrhujeme a šijeme kostýmy, tvoříme kulisy a od ledna 2020 zkoušíme. Pro náročnost představení a pevné rozhodnutí uvést premiéru ještě před začátkem prázdnin jsme se na jízdárnu vrhli začátkem února, abychom stihli vše nazkoušet. Ale pak se to stalo. Přišla pandemie, karanténa a s ní vše co zažíváme všichni. 

Dotkla se i našeho souboru a našich plánů, stejně jako celého světa. Máme ale to neskonalé štěstí, že je snad to nejhorší za námi a zase můžeme zkoušet a DOKONCE ještě letos předstoupit před naše diváky, byť ne s novým Krysařem, ale se "starou :)" Johankou. Protože na Krysaři jsme si skutečně dali záležet, rozhodli jsme se ho uvést až příští rok, abychom měli dostatek času nazkoušet vše co máme ve scénářích. Alespoň budou mít naši "pozemáci" dostatek času dostat se do kondice pro taneční scény, které jim Jana vymyslela a nepolezou ze zkoušek po čtyřech, jako tomu bylo v zimě :D!

V roce 2021 už nám konečně přálo štěstí a tak světlo světa a hlavně zaplněné tribuny spatřil náš Krysař! Vzhledem ke stále se opakujícím koronavirovým vlnám a opatřením s nimi spojenými, to nebylo vůbec snadné a už jsme se začínali bát, že ani tento rok se nám nepodaří dovést Krysaře k cíli. Nakonec se dobrá věc podařila a jako bonus nám přibylo hned několik externích spolupracovníků díky jejichž práci, ochotě a nasazení je představení v této podobě. Jsou jimi profesionální herci a tanečníci Jana a Patrik Čermákovi a herečka Šárka Vaculíková. Jejich zkušené oko a profesionalita nám velmi pomohli a pozvedli nás zase o něco výš. 

Dalším velkým krokem pro nás tento rok je zahájení spolupráce s archeoparkem Zeměráj v Kovářově v jižních Čechách. V září zde odehrajeme první představení v kulisách jejich středověké vesnice a pokud se vše podaří je možné, že se zde neuvidíme naposledy. 


Ptáte se co chystáme pro příští rok? Plánovat v těchto složitých časech není úplně snadné, ale rádi bychom reprízovali Johanku a Krysaře a během této doby by mělo pomalu vznikat nové představení jehož námět už máme dlouho připraven. Také máme v plánu natočit úplně nový trailer ke Krysaři v úplně jiném formátu než na jaký jste u nás zvyklí. Scénář máme napsaný, lokace vybrané a nezbývá než doufat, že nám do něj nezakročí další vlna pandemie nebo zranění herců, jako tomu bylo v předchozím roce.